Zwiedzanie


SANKTUARIUM URODZIN I CHRZTU ŚWIĘTEGO MAKSYMIIANA MARII KOLBEGO.

 

BAZYLIKA MNIEJSZA

Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to kościół, w którym św. Maksymilian otrzymał chrzest i bierzmowanie. Wewnątrz kościoła znajduje się chrzcielnica, przy której święty został ochrzczony. Na ołtarzu św. M.M. Kolbego w szklanym Tabernakulum jest umieszczony relikwiarz z włosami z brody świętego. Nad ołtarzem mieści się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który pierwotnie znajdował się w ołtarzu głównym, a  przed którym często Juliusz i Mariana Kolbowie rodzice świętego modlili się i tu właśnie ślubowali sobie dozgonną miłość zawierając Sakrament Małżeństwa. Kościół jest wewnątrz bogato zdobiony.                                                                                                                                            

 

 

 MUZEUM – DOM URODZIN

Muzeum jest częścią Sanktuarium św. Maksymiliana M. Kolbego. Zostało poświęcone przez ówczesnego biskupa Dębowskiego – ordynariusza diecezji włocławskiej i oddane do użytku dla zwiedzających w setną rocznicę urodzin świętego, czyli w 1994 roku. Dzięki zgromadzonym w nim eksponatom z końca XIX w. udało się odtworzyć atmosferę epoki, w której żył św. Maksymilian. Wystawa składa się z pięciu pokoi ekspozycyjnych: Pokoju życia – w którym można dowiedzieć się jak wyglądało Jego życie, Pokoju Myśli i duchowości, Kuchni – która przybliża codzienność gospodyń domowych z tamtych czasów – przedmioty, którymi się posługiwały, Pokoju Tradycji  - który przybliża fach jakim parali się oboje rodzice, czyli tkactwo oraz Pokoju Urodzin, który mieści się na piętrze budynku.

 

Serdecznie zapraszamy do odwidzenia naszego Sanktuarium.

Wszelkie informacje na temat godzin otwarcia i możliwości zwiedzania indywidualnego lub dla grup zorganizowanych będą udzielane pod numerem telefonu: 518 014 879